confessions

gewende

1. nesil Yazar - Yazar -

  1. toplam entry 285
  2. takipçi 7
  3. puan 6871

toplumsal hafızanın silinmesi

gewende
bakın işte bu çok ciddi sosyolojik ve siyasal bir olaydır. bunun en iyi şekilde george orwell 1984 adlı romanında anlatmıştır.
kitapta iktidarda bulunan hükümet kademeli olarak geçmişe ait olan her şeyi silip yerine kendi doğrularını yerleştirmektedir. ve bunu yapar iken kullandığı araçlardan biri de eski kaynakları yok edip onun yerine kendi yazmış olduğu kaynakları koymaktadır ve bir süre sonra elde herhangi bir delil olmadığından ve kuşaklar geçtiği için partinin kaynakları tek kaynak ve dolayısı ile tek doğru haline gelir.

bir bölümde kahramanımız uçakları partinin icat ettiğini okur bir yerde oysa düşündüğünde çocuk iken uçakları anımsayabilmektedir ve o zamanlar parti yoktu. ancak bunu kanıtlayabilecek elde herhangi bir veri yoktur ve itiraz etse eleştirse muhalif olsa gideceği tek yol işkence ve cezaevidir. o nedenle kahramanımız susmayı tercih eder o an.

bu arada kitabı mutlaka okuyun çok iyi bir eserdir. iktidar ve toplum ilişkisini anlatan.

polis panzerinin iki çocuğu öldürmesi

gewende
şimdi ortada olaylar arasında ayrım farkını idrak edememekten kaynaklı olarak yüzeysel ve toptancı bir düşünce tarzı ile düşülen yanılgı ve kavrayamama sorunu vardır.
panzer kendinden bağımsız iki bireyi iki çocuğu ezerek öldürüyor bu ilk olay.

kadın kendi vucüdun da can bulan ona yaşam verdiği embriyoyu hayata getirip sorumluluğunu alamayacağına karar vererek 10.haftayı geçmeden kürtaj kararı veriyor. o nedenle hayata getirmeden ve embriyo gelişimini tamamlamadan aldırıyor.bu da ikinci olay.

bu iki olay fizyolojik ve sosyolojik olarak birbirinden tamamen farklı bir durumdur.birinde kadın kendi vücudu ve hayatı hakkında karar verirken iken evet aynı zamanda embriyo hakkında oluyor bu karar ama bu kendisinden bağımısz değildir. ki yazdığım tekrar okunursa sorumluluğu ile beraber şeklinde yazılmıştır. diğerinde direkt olarak seninle hiçbir alakası olmayan bireylerin yaşamına son vermektesindir.

yani aristo mantığı şeklinde toptancı bir yaklaşım sergilemeden önce ve hödöö höödöö şeklinde hönkürmeden önce neyi ne ile benzeştiriyorum şeklinde sorgulayıp düşünmek tekrar düşünmek bizleri düşeceğimiz yanlışlardan kurtaracaktır velhasıl.

kürtaj

gewende
kimsenin üzerine laf söyleme hakkı olmayan kadının kendi tercihidir sorumluluğu ile birlikte. kendi bedeni kendi yaşamı kendi kararıdır kimseye de yargılama ya da pnun adına karar verme hakkı olmaz ki zaten kürtajlar yasal olarak 10.haftada sonra yapılmaz artık bir cenine dönüşmeye başladığı için.

polis panzerinin iki çocuğu öldürmesi

gewende
şırnak silopi de gece vakti polis panzerinin henüz belli olmayan bir sebepten evin duvarını yıkıp içeriye girip, karşı duvara kadar ilerlemesi sonucu iki çocuk ezilerek can vermiştir.
merak edilen düz yolda bu nasıl oluyor gece vakti ve odanın diğer tarafına kadar neden gidiliyor. alta gelip 'kaza' diyecekler ise önce bir düşünün orada nasıl böyle bir kaza oluyor kaza mı yoksa gamsızca yapılan ihmalkarlık mı?

savcı soruşturma başlatmış. polisler 10 bin lira hazır etsinler ne de olsa 10 bin lira verince istediğini öldürebiliyor polis. daha önce ki olaylarda görüldüğü üzere

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/733666/Polis_panzeri_eve_daldi_iki_cocugu_yataklarinda_ezerek_oldurdu.html

16 nisan 2017 referandum seçim sonuçları

gewende
ulan birde gelmiş demokrasi kazandı demiyorlar mı insan gülse mi ağlasa mı bilmiyor.

ysk kalkıp seçim günü skandal kararlar veriyor mühürsüz pusulalar sayılır diyor evet mührü kabuldür diyor bir tarafını yırtıyor bir şeyler çıkarabilmek için bazı dünyadan demokrasiden bihaber kişiler de demokrasi kazandı diyor.

ülkenin yarısı kabul etmemiş %48.3 bu oran ama hayatında demokrasinin nolduğunu bilmeyen hukuk devleti hakkında iki kelam edemeyenler demokrasi kazandı diyor. en çokta kadınlara şaşırıyorum kendilerini cariye olarak gören bir zihniyet için demokrasiden bahsediyorlar ya hakikaten trajikomik.

son olarak kemal kılıçdaroğlu o 'anayasaya aykırı ama hdp dokunulmazlıklarının kalkmasına evet diyeceğiz' cümleni de o kumpasa verdiğin destek imzalarını da al gerisini biliyorsun zaten. selo nun bireysel olarak %3-5 aralığında etkileyebileceği bir seçimde cezaevine girmesinin önünü açtın ya senin siyasi bilgine de analizine de öngörü kabiliyetsizliğine de... hakkaten kemal sin.

ve şunlar şunlar diye saçmalayan kişiler de la allah bildiği gibi yapsın sizi ne halt yediğinizi kendiniz bile bilemeyecek kadar körsünüz. ne demokrasi ne hukuk devleti ne sosyal devletten anlamayacak kadar basiretsiz olduğunuzu kanıtlamayın bir kez daha. her zaman dediğim gibi arsito ne kadar da haklı adamsın sen.

neyse yeni karanlık yol hayırı uğurlu olsun...

hayırcıların karıları kızları helaldir

gewende


size de bir şeyi hatırlattı mı mesela işid zihniyetini. evet tam olarak budur. şimdi oturup uzun uzun bunun ne demek olduğunu neyi ifade ettiğini bunu söyleyen adamın bilinçaltını yazardım ama o kadar iğrenç bir zihniyet ki insan ne yazsa boş. ama şunu kanıtlar ki işte akepe zihniyeti budur. ve bu adam belediye ki görevine hiçbirşey olmamış gibi devam edecektir. en fazla bir bakan çıkar birkere yazmış bikereden birşey olmaz der. ha birde unutmadan birileri zamanında burada 'akepe insanları kutuplaştırıyor diyor yalandır bu' demişti herhalde bundan daha büyük kanıt olmaz.

edit: yeni öğrendiğime göre görevden alınmış. şaşırdım doğrusu referandum ortamının etkisi sağolsun ki alındı görevinden.

kerkük

gewende
tarihin osmanlı/selçuklu ile başladığını sanan kişilerce türk kenti zannedilen oysa tarih dediğimiz olgu ile bakacak olursak türklerden önce de orada şuanda var olan halkların yaşadığı kenttir. hani med imparatorluğu, persler, akadlar herhalde onlar paralel evrende kurulan devletlerdi. aslında şuandaki kürtler araplar süryaniler de o evrenden sonradan transfer oldular oraya.

haa kafalar kıyak ise o zaman buradan alalım

bu arada plakalarda da bir çelişki var galiba trafik müdürlüğüne bildirmek lazım


trt

gewende
bir haller var trt de bu aralar kemal kılıçdaroğlunu da çağırdılar geçende. hayır dır inşallah.

bu arada hdp adına osman baydemir ve hüda kaya konuşmacı olarak katılacak benim tavsiyem kaçırmayın bir dinleyin hele ne diyorlar en azından ezberden eleştiri yapmamak adına.

evet vs hayır

gewende
ysk geçersiz oy pusulalarının hangileri olacağını açıklamıştır. evet ya da hayır ın herhangi bir bölümüne gelmesi yeterlidir. yani hayır ya da evet yazısının üstüne gelmesi önemli değildir. diğer tercihin hanesine taşmaması yeterlidir. bir de eşek değilseniz geçerli olması olması için tek haneyi işaretleyin.

yazıların üstüne gelmesi geçersiz olur safsatası geçersizdir. elinizin altında net var araştırın biraz hemen ilk duyulana kanmayın. pardon türkiye idi burası unutmuşum.

yurt dışındaki türk okulları

gewende
ben biliyorum bu okulları hani şu zamanında her türlü desteğin verildiği ve her türlü
usulsüzlük için önü açılan okullar değil mi bunlar?

birde şey vardı bu okulların düzenlediği türkçe olimpiyatları hani tüm devlet erkanı topluca katılır birilerine selam yollardı. o okullar değil mi bunlar yaw..

oy kullanmaya padişah kıyafeti ile giden seçmen

gewende
gerçekten birşey merak ediyorum hani bu insanlar bu kadar ülkelerine ecdadlarına düşkün ve avrupadan aynı şekilde nefret ediyor onların yönetiminden politikalarından. erdoğan'ı sonuna kadar destekleyip onun olmasını istiyorlar ya neden hala orada yaşıyorlar gelsinler türkiye de mis gibi yaşasınlar.

birde orada azınlık iken yaşadıkları durumlardan şikayetçi olup ve bunu milliyetçi bir şekilde destekleyen türkiyedekiler aynı şeyleri kendi ülkelerindeki azınlıklar için neden istemiyor?

ha birde dikkatinizi çekti mi bilmem üst entrydeki videoda sunum yapan kişi trump için söyledikleri şeyleri burada cumhurbaşkanına söylese direkt tutuklanır çok ilginç bir durum değil mi?

ev ev dolaşan siyasi parti mensupları

gewende
bir bu birde esnaf ziyaretleri hiçbir faydası olmayan çalışmalardır. iki dakika görünmek ile kimsenin oyu değişmez. hadi esnaf ziyaretleri açık alanda ve geniş bir izleyici kitlesi önünde olduğundan psikolojik olarak bir etki yaratır o da biz sahadayız buradayız mesajı verir. ama eve gidip birkaç kutu eşya vermekte ne la. buna harcanacak eforu başka şeye kullan daha yararlı olur.

isimsizler

gewende
abd - rambo

türkiye - şefkat tepe , isimsizler falan filan aynı muhabbet bir propaganda ve kompleks olarak ortaya çıkan algı yaratan gerçeklikten uzak yapımlar.

damat kahvesi fincanı

gewende
bunlar artık işin suyunu çıkartmaya yönelik hamleler. kadınların evleniyoruz diye daha nasıl şirinlikler yapabiliriz diye yola çıkıp bok püsür ne var ise yaptığı materyaller. bu kişiler evlenince de zaten level atlayıp direkt olarak şunu yaparlar :

2cellos

gewende
çello ile adeta bütünleşen, çelloyu alıp başka bir boyuta taşıyan iki ruh hastasından oluşan grup. bildiğim kadarı ile elton john ile de birçok defa sahne paylaşmışlardır.bu daha ağır bir parça.hadi bu da bonus olsun


fırat kalkanı

gewende
söylenene göre en son sultan ahmet camii neyimize yetmiyor orada namazımızı eda ederiz denilerek geri çekilme kararı alınmış.
el-bab alındıktan sonra menbiç alınacaktı soruları ise oralarda neresi biz öyle bir yer bilmiyoruz diyerek cevaplanmış.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol