confessions

cayisallama

1. nesil Admin - Admin -

  1. toplam entry 11494
  2. takipçi 76
  3. puan 396927

çenesindeki iz için hediye otomobil isteyen adam

axit
Van'da yaşayan bir vatandaşımız çenesinde Mercedes amblemine benzer bir çukur olduğu için Mercedes firmasından hediye otomobil talep etti.

Mercedes firması çukurun Mercedes amblemininin tersi olması ve Toyota amblemine benzediğini öne sürerek kabul etmedi.

Toyota firması ise çukurun içinde amblemindeki oval halkayı ihtiva etmediğini ve Mazdanın amblemine benzediğini iddia etti.mescid-i aksa

Rıhtım
Yahudi inancına göre bu mabed yahudi mabedi olmazsa devlet dini olarak kabul görülmüyor. Yani mescidi aksasiz devlet yok hükmünde.

Ekşide vs. hala israil'e hak verenler var. İsrail halkı içerisinde mescidi aksa İsrail mabedi olmadığı için devleti tanımayanlar var. Dolayısıyla yok araplar niye toprak satmis, araplar terörist demek zaten müslümanlara ya da sözde müslümanlara soyletilen yahudi tarafından tasarlanan planlı işler. Hiç bir sebep olmasa dini inanç gereği oraya saldıracak yahudi.

Dinizmide de miraca çıkılan yer olmasi, vahyin semadan bu bölgeden dünyaya dahil olması ve hadislerde övgüye mazhar olması gibi hususiyetleri var. Yani mescidi aksa sadece filistinlilerin sorunu değil, tüm islam aleminin sorunudur.

uyanış büyük selçuklu

piri fani
28 eylül 2020 yılında gösterimine başlamış dizi.
ertuğrul ve osman dizilerinden sonra böyle bir dizi beklemiyordum doğrusu. Çok ama çok başarılı. İzlerken halden hale giriyorum resmen. Adamlar o kadar güzel oynamış, o kadar güzel çekmişler ki hayran kalmamak elde değil doğrusu.

Akli Film imzalı, yönetmenliğini Emre Konuk'un yaptığı, senaryosu Serdar Özönalan ve Emre Konuk tarafından kaleme alınan tarih ve kurgu türündeki Türk televizyon dizisi. Büyük Selçuklu devleti'nin devlet yapısını, siyasi olaylarını, savaşlarını ve Melikşah'ın hayatını ele almaktadır.

ANA Karakterler
(bkz: Melikşah)
(bkz: Terken Hatun)
(bkz: Hasan Sabbah)
(bkz: Ahmed Sencer)
(bkz: sultan Sencer)
(bkz: Turna Hatun)
(bkz: Nizamülmülk)
(bkz: Zübeyde Hatun)


Yardımcı Karakterler
(bkz: Arslantaş)
(bkz: Muhammed Tapar)
(bkz: Ömer Hayyam)
(bkz: Seferiye Hatun)-
(bkz: Gevher Hatun)
(bkz: Emir İlteber)
(bkz: Bozkuş)
(bkz: Tacülmülk)
(bkz: Aydoğdu)
(bkz: Başulu Hatun)
(bkz: Kamaç)
(bkz: Mah Melek Hatun)
(bkz: Balaban)
(bkz: Ayas)
(bkz: Togan)
(bkz: Keşiş)
(bkz: Gazzali)
(bkz: Yusuf Hemedani)
(bkz: Faysal)
(bkz: Marcus)
(bkz: Livya)

londra'nın siyah taksileri

issiz adam
Londra'nın meşhur siyah taksilerinin çok ilginç bir özelliği var. Bu taksilerin şoförlerinin navigasyon kullanmaları yasak. Tüm şehri çok iyi bir şekilde hafızalarına yerleştirmeleri gerekiyor. Bunun için taksici olmak isteyenler özel bir sınava giriyor. Bu sınav için 2-4 yıl boyunca çalışıyorlar. 25 bin sokak ve 20 bin turistik noktayı bilmeleri gerekiyor. Hatta bunların aralarındaki en mantıklı rotaları da bilmeleri gerekiyor. Eğitimleri sırasında hem harita üzerinde çalışıyorlar hem de mopetlere binip aylarca şehri turluyorlar. Sınava girenlerin yarısı geçemiyor.⠀⠀
Şimdi işin en ilginç yanına gelelim. Araştırmacılar bu sınava hazırlanmaya başlayan kişilerin beyinlerini 4 yıl boyunca inceliyor. Sınavda başarılı olanların beyinlerinin hafızadan sorumlu hipokampus kısmının fiziksel olarak geliştiği ve büyüdüğünü keşfediyorlar. Ayrıca yapılan hafıza testlerinde hipokampüsü büyüyen kişiler çok daha başarılı oluyorlar. Sürecin başında yakın performans göstermelerine rağmen.⠀⠀
Bunu paylaşmak istedim çünkü şöyle bir algı var: "Benim hafızam kötü, dil yeteneğim yok." Hatta "Beynimin dil öğrenen kısmı çalışmıyor." Bu araştırma bize çok net olarak gösteriyor ki eğer beyninizi çalıştırırsanız tıpkı bir kas gibi gelişiyor ve size yeni yetenekler sunuyor. ⠀⠀
Eğer sizin için öğrenmek bir eğitmeni dinlemek, video izlemek ise tabii ki öğrenmekte zorlanacaksınız. Ama kendi zihninizi kullanarak bir şeyleri aktif olarak öğrenmeye çalışırsanız, beyninizi zorlarsanız o daha da gelişecek ve daha iyi dil öğrenme yeteneği kazanacaksınız. Araştırmanın başında taksici adaylarının hafıza testi sonuçları benzerdi. Sonunda ise kelimenin tam anlamıyla beynini geliştirebilenlerin hafızası da gelişti. ⠀
Dil öğrenirken kendi beyninizi sürece dahil edin...

kürk mantolu türkler

axit
''GÖÇ''...1950
KÜRK MANTOLU TÜRKLER ...

Bu fotoğraf, LIFE dergisi fotoğrafçısı Jack Birns tarafından 1950 yılında Edirne Tren Garı'nda çekilmiş.

Kadınların hepsinin üzerinde kürk olmasının nedeni ise;

Bulgaristan'ın göç eden Türklerin yanlarına sadece elbiselerini almalarına izin vermesi.

Ömürlerinde hiçbir zaman kürk giyme fırsatı bulamayacak olan bu kadınlar, ellerindekini satıp parasıyla kürk alıyorlardı ki;

Türkiye'ye geçtiklerinde kürkü satarak en azından bir miktar paralarını kurtarmış olabilsinler..,

Dünya tarihinin en üzücü sahnelerinden biri de 1950'li yıllarda Bulgaristan Türklerinin maruz kaldığı insanlık dışı muameledir.

Bu süreçte taşınmaz mallarının bir çoğunu arkasında bırakan Bulgaristan Türkleri taşınabilir mülklerini yanlarında götürmek istemiştir; ancak faşizan bir yönetime sahip Bulgar hükümeti Türklerin yalnızca kıyafetleri ile gitmesine izin vermiştir.

Gidecekleri yurtta kendilerini neyin beklediğini bilmeyen Bulgaristan Türkleri hem daha sıcak tutması hem de her yerde satıldığında iyi para etmesi hasebiyle kürk satın alarak Türkiye'ye gelmişlerdir.

Kürklerle zengin bir hanım portresi çizilse de aslında fotoğrafın ardında bir dram vardır..

öğretmen

issiz adam
Adam 48 yıl önceki ilkokul öğretmenini parkta görünce, utanarak yanına yaklaşıp "hocam beni tanıdınız mı?" dedi.
İhtiyar öğretmen:
- Hayır tanımadım.
Adam:
- Hocam nasıl tanımazsınız!.. Ben ilkokul öğrenciniz M....a. Hocam sınıfımızda bir arkadaşın saati kaybolmuştu.Ben almıştım. Siz de "herkes kalksın ve ellerini tahtaya dayasın, arama yapacağım" demiştiniz. Ben utanmış ve çok korkmuştum. Sizin ve arkadaşlarımın yüzüne nasıl bakacağım diye soğuk terler döküyordum... Sizden bir komut daha geldi.
"Şimdi herkes gözlerini kapatsın." Ortalarda bir yerdeydim. Aranma sırası bana gelmişti. Saati cebimden sessizce almış, devamla, aynı sessizik içinde son arkadaşa kadar aramayı sürdürmüştünüz. Sonra bizi yerimize oturtup bana ve hiç kimseye hiç bir şey söylemeden saati sahibine vermiştiniz. Büyüdükçe içimde büyüttüm bu davranışınızı... Hocam ben şimdi 60 yaşındayım. Düşünüyorum da şu hayattaki en büyük dersi, o gün sizden almışım. Her aklıma gelişinde sarsıldım ve her aklıma gelişinde kendimi sizden kalan erdemin koruyucu gölgesinde hissettim.
Şimdi hatırladınız mı beni? İhtiyar öğretmen yan yana oturdukları bankta öğrencisine yaslanarak:
- O olayı ertesi gün unutmuştum ben. Şimdi sen anlatınca hatırladım
Sizlere "gözlerinizi kapatın" dediğimde ben de gözlerimi kapatmıştım.

sen onu benim külahıma anlat

casper
karşıdaki kişinin söylediklerini dikkate almadığını, ona inanmadığını anlatmak için söylenen sözün hikayesi aşağıdaki gibidir.

dulkadınoğlu beylerinden şah yohtur bey, vergi memurlarını öşür vergisi toplamaları için köylere gönderir. memurlar her köyden vergiyi toplarlar ama bir köy vergi vermek istemez. bunun üzerine sah yoktur bey adamlarıyla birlikte yola çıkar ve o sıcakta köylüler ile konuşmaya gider. hava sıcak olduğu için külahını çıkarır. sonra köye ulaşır. köylüler beyin ne için geldiğini anlarlar ama anlamazlıktan gelirler. bey öşür vergisini neden vermediklerini sorduğunda "külah takmayan beye vergi vermeyiz" derler. bey bu duruma çok kızar ve adamlarına köyü yakıp yıkmaları emrini verir. bunun üzerine çok korkan köylüler beye yalvarırlar aman dilerler. bey de köylülerin gereken dersi aldığını görür yine de geri adım atmaz. " bana yalvarmayın bakın külahım orada bana değil ona anlatın derdinizi" der.

o gün bugündür bu, karşıdaki insanın söylediklerine inanmayan insanın söylediği bir söz olur.

işçi bulamıyoruz diyen işverenler

aberi

4857 sayılı iş kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. En düşük maaş asgari ücrettir.
Sgk girdiği gün saat başlar.
Deneme süresinde bile sgk ödenir.
Resmi tatillerde bayramlarda çift yevmiye, fazla çalışılan her saat için mesai verilir.
İlan veriliyor maaş belli değil telefon numarası yok çalışma saatleri belli değil.
Türkiye de %90 uygulanan asgari ücretten düşük maaş ver 10 - 12 saat çalıştır mesai verme.
Sgk yı deneme süresi diye yatırma.
İlk 2 hafta yada 1 ay izinsiz çalıştır.
Zamanında maaş verme.
İşverenler işçi arıyorsanız önce işçinin hakkını vermeyi bir deneyin.
İnsanlar işe mutsuz moral motivasyonu bozuk geliyor.
Sırf zorunlu olduğu için isteksiz çalışıyor.
İş isterken Avrupa, Amerika standartlarında iş isteyin, maaş ve sosyal haklara gelince Afrika standartları uygulayın.
Krizi bahane edip 3 kişilik işi 1 kişiye bindir.
En büyük hırsızlık emek hırsızlığıdır.
Etme bulma dünyası işçinin alın terinin bir damlası bile kimsenin yanına kar kalmaz.