rasim özdenören

mödo
Öykü yazmaya 1957'de Varlık dergisinde yayımlanan Akarsu adlı öyküsüyle başladı. Hastalar ve Işıklar adlı ilk öykü kitabı 1967'de yayımlandı. Öykü, roman ve deneme kitapları olan usta yazarın 30'un üzerinde kitabı bulunuyor.
abuzeroklava
Rasim Özdenören’e Fahri Doktora

Sakarya Üniversitesi Senatosu, Türk edebiyat ve düşünce dünyasının önemli isimlerinden yazar Rasim Özdenören’e fahri doktora unvanı verilmesini kararlaştırdı. Toplum tarafından saygın kabul edilen ve alanında öncü olan isimlere yaptıkları hizmetlerden dolayı verilen fahri doktora unvanı Rasim Özdenören’e Türk fikir dünyasına yaptığı önemli hizmetlerden dolayı layık görüldü. Fen-Edebiyat Fakültesi’nin teklifi üzerine alınan kararın ardından Özdenören’e, 7 Nisan 2015 tarihinde saat 14.00' te SAÜ Kültür ve Konge Merkezi Salon 1' de düzenlenecek törenle fahri doktora payesi verilecek.

Edebiyat dünyasına hikâye ile giren Rasim Özdenören 1960’lı yılların ortalarından itibaren başta hikâye olmak üzere sanat ve edebiyat yazıları yanında felsefeden sosyolojiye, tarihe ve siyasete uzanan birçok meseleye ışık tutan yazıları ile kültür dünyamıza önemli katkılar sunmaya devam etmektedir.

Türk edebiyatında yerli düşüncenin özgün örneklerini veren Özdenören Türk hikâyeciliğine kazandırdığı yeni bir dinamizm yanında, dil kullanımındaki ustalık ile Türk edebiyat ve fikir hayatının kilometre taşlarından biri olmaya devam etmektedir.
http://www.sakarya.edu.tr/tr/duyuru/goster/32688/rasim-ozdenoren-e-fahri-doktora (bkz: yedi güzel adam)
kuntakinte
(gbkz:müslümanca düşünme üzerine denemeler) kitabı ile kendisi ile tanıştım. biraz sıkıcı da olsa farklı bakış açıları var. (gbkz:gül yetiştiren adam) kitabı ile kendisiyle kaynaşma planlarım var.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol