ilber ortaylı

cayisallama
galatasaray üniversitesi'nin en tanınmış ve türkiye'nin en iyi tarih profesörlerinden. esprili kişiliği ve tarihe olan olağan üstü hakimiyeti sayesinde gençleri tarih konusunda derinden etkilemektedir.
fransızca ve osmanlıca kelimeleri ağırlıkta kullandığı için söylediklerinin anlaşılması, hazmedilmesi o kadar kolay değildir.
cayisallama
hayatta kizindan baska kimseye 'eyvallah'i olmayan. 'eyvallah'i olmadigi gibi; allah vergisi zeka ve hafızasının potansiyeli ile diğer fanilerinkini mukayese edip; ona buna 'aptal, beceriksiz' demekten gocunmayan. egosantrik ve o nisbette de kimsenin dumen suyuna gidemeyecek derecede fevri ve hoşsohbet tarihçimiz.
bildiği dil sayısını gizleyerek konunun efsane haline gelmesine sebep olmuştur.
ayrıca hakkında bir de master tezi mevcuttur. hayatına dair çarpıcı ve en sağlam veriler bu tezde olmakla birlikte; adına tez yazılması hasebiyle efsanenin en büyük taşı da yine bu çalışmadır!
venüs
Çok kültürlü biri değilim ama cahil gazetecileri eşekten düşürmüşe çevirdikçe aşık oluyorum kendisine.
gercektosunpasa
dün akşam ntv de paralel yapı, osmanlı döneminde cemaatler ile ilgili bir açık oturuma katılmış üstad. İmam-ı birgivi için söylediği (mükemmel bir şekilde uygulanıyordu, adam tam bir alimdi gibi kelimeler) gönlümde bir sıcaklık oluşturmuştur.

Oturumda beraber olduğu diğer hocalar bi yana ilber hoca bi yana. TArz ve bilgi birikimi insanı bi başka gösteriyor.
gruda
CNN Türk te programa katılan Galatasaray üniversitesi hocası. Hayır bu saat olmuş uyuyacağım uyuyamıyorum. Bir dinleme isteği anlatamam
abuzeroklava
İlber Ortaylı önce Mülkiye Mektebini (Ankara Üniversitesi-Siyasal Bilgiler Fakültesi) ardından Tarih bölümünü bitirmiş ve ardından Halil İnalcık'ın Profesör olarak davet edildiği Chicago Üniversitesi'nde yüksek öğrenimini tamamlamıştır. Kendisi Türkiye'nin en sevilen bilim insanlarındandır. Özellikle genç kesim tarafından saygıdeğer ve rol model alınacak bir kişi olarak görülür. İlber Ortaylı Almanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Rusça, Arapça, Farsça, Latince, İbranice ve Yunanca bilmektedir
piri fani
Şu bir gerçek ki;
Türk milleti olarak osmanlı da biziz, cumhuriyette.
Osmangazi de atamız, fatih te atamız Atatürkte.
1
kullerindendoganankakusu kullerindendoganankakusu
ama gel gelelim tarih konusunda çok cahiliz hatta bazı tarihçileri de gördükçe aklıma çok güzel bir atasözümüz geliyor. ne yazık ki şu anlayışı öğrenmediğimiz sürece ayrılıklara mahkumuz. 7000 yıllık türk tarihi sadece belli dönemlerden sayılamaz.
abuzeroklava
Geçmişte Fetoş ile teması olan, Fetö'nün The Cemaat olduğu yıllarda onlarla temas kuran herkesi hedef tahtasına koyanlar var... Bu tam da Fetö'nün amacına hizmet eden bir yaklaşımdır. Muhalefet bu yaklaşımı terk etmeli, zaman zaman aynı yolu tutan iktidar çevreleri de bundan vaz geçmelidir. Örgüt, pisliğini herkese bulaştırma konusunda çok mahir. Bu oyuna gelinmemeli. Bakın böyyük alim İlber Ortaylı bile bir tarafından yakalanmış ve Fetoş ile zaman zaman Türk coğrafyası üzerine sohbet ettiğini anlatıyor...
ccc
“Bir gün üniversitede ders anlatıyorum, bir kız öğrencisi el kaldırdı, söyle kızım dedim, o da hocam bağışlayın ama çok çok yavaş okumuyor musunuz?! Yani baya yavaş okuyorsunuz…ben de peki gel sen oku dedim. Kız ayağa kalktı geldi ve kürsünün arkasına geçti, kız dondu kaldı, niye biliyor musunuz? Çünkü benim eski bir Fransız metinden simültane Türkçeye çevirerek okuduğumu fark etti…boyunu ölçüsünü aldı, utandı ve gidip yerine oturdu…bir işin ayrıntılarını bilmeden yorum yapmaman gerekir, evladım.”
İlber Ortaylı
axit
İLBER HOCA'NIN ÖNLEM PAKETİ:

1. Milletvekili maaşları öğretmen maaşları seviyesine indirilsin.
2. Vekillerin danışman, sekreter ve şoför kadrosu kaldırılsın.
3. Meclis lokantasındaki 5 liralık kuzu tandır vb fiyatlar normalleşsin.
4. 100.000 $ lik lüks araçları yıllığı 90.000 $'a kiralama uygulaması sona ersin.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol