farklı yerlerde yaşayan insanların belirgin kişilik farklılıkları

cayisallama
2005 yılında Journal of Personality and Social Psychology'de yayımlanan bir araştırmada, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanların kişilikleri arasındaki belirgin farklılık belenebildi. Araştırma verilerine göre örneğin Avrupa kültürlerindeki yetişkinler, Asya kültürlerindeki yetişkinlere kıyasla yeni deneyimler elde etmeye daha açık insanlar. Öte yandan kuzey Avrupa'dakilerin güney Avrupa'daki akranlarından daha vicdanlı oldukları bulgusuna ulaşıldı.

2017 yılın journalof personality and social psycholofy'de yayımlanan bir başka araştırmada ise bu garklıların bazıların izleri erken çocukluk dönemine kadar takip edilebildi.

Görünüşe gre ve şaşırılmayacak biçimde ebeveynlerin bu farklılıklarda bir rol sahibi olduğu gözlemlendi. Bu şekillendirmenin tam olarak nasıl gerçekleştiği üzerine yapılan güncel araştırmaların verileri, bir yandan da hollandalı psikolog geert hofstede'nin 1970'lerde dünyanın farklı yerlerinden gelen ibm çalışanlarının iş memnuniyetini etkileyen faktörlere de çapraz soruya tabi tutuldu.